تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

ایا شما هوش اجتماعی داریییید؟؟

  سارا همچنان گریه می کند تا این که شهلا به نزدش می رود و زانوی خودش را می مالد و می گوید: (( من هم زانویم زخم شده!)). روانشناسان این چنین رفتاری را هوش بین فردی می نامند. شهلا معمولا احساسات همشاگردی های خود را خوب تشخیص می دهد و خیلی سریع با آن ها ارتباط برقرار می کند. این فقط شهلا بود که به درد و ناراحتی سارا توجه کرد و سعی کرد که به او دلداری بدهد. اگر چه تنها کاری که توانست بکند مالیدن زانوی خودش بود. شهلا با همین عمل کوچک خود نشان داد که استعداد درک دیگران را دارد. چنین مهارتهایی در دوره پیش دبستانی جوانه های استعدادهایی هستند که بعدها در زندگی پخته و کامل می شوند و برای برقراری رابطه ی نزدیک و صمیمانه با دیگران  - در ازدواج دوستی یا شرکت در کار - اساسی هستند.

  هاچ و گاردنر معتقدند: هرکسی چهار خصوصیت زیر را داشته باشد صاحب هوش بین فردی است:

  *سازماندهی گروهی: داشتن ابتکار عمل برای هماهنگ کردن فعالیت های عده ای از افراد. این استعداد ها را می توان در کارگردانان تئاتر  افسران ارتش  و مدیران شرکتها وسازمانهای مختلف مشاهده کرد. در کودکی این گونه افراد در زمین بازی کاپیتان تیم هستند و درباره ی نحوه بازی تصمیم گیری می کنند.

  * مذاکره برای حل مسایل: استعداد میانجی گری جلوگیری از بروز اختلافات حل وفصل دادن به مشکلات افرادی که از این خصوصیت برخوردارند برای داوری کردن در مشاجرات مناسب هستند و نقش میانجی را خیلی خوب بازی می کنند. برای مشاغل سیاسی و حقوقی عالی هستند . در کودکی همان کسانی هستند که بحث و جدل را در زمین بازی را فرو می نشانند.

  * روابط شخصی: استعداد همدردیی و دلجویی از دیگران. کسی که دارای این ویژگی باشد خیلی راحت با دیگران روبرو می شود و در قبال احساسات دیگران احساس مسئولیت می کند- هنر ایجاد رابطه. این گونه افراد می توانند همسران قابل اعتماد  رفقای صمیمی شرکای تجاری مناسب و بازیکنان تیمی خوب باشند. در دنیای تجارت می توانند مامور فروش و مدیران شایسته ای باشند. برا ی شغل معلمی عالی هستند. بچه هایی مثل شهلا با همه ی افراد دور وبر خود خیلی خوب کنار می آیند و به راحتی داخل بازی می شوند و همراه شادند. این گونه بچه ها احساسات دیگران را از چهره شان به خوبی می خوانند و در بین همشاگردی های خود خیلی محبوب هستند.

  * تجزیه و تحلیل اجتماعی:شناخت وبصیرت درونی راجع به عواطف. انگیزه ها و علایق دیگران. این گونه افراد به راحتی می توانند با دیگران رابطه صمیمی برقرار کنند.آن ها با این توانایی خود می توانند مشاور یا روان درمانگر خوبی باشند و اگر کمی بر طبع ادبی خود نیز بیفزاین رمان نویسان خوبی از آب در می آیند.

  مهارت های فوق عوامل ضروری بر جذبه جادویی و موفقیت های اجتماعی هستند. افرادی که از هوش اجتماعی خوبی برخوردارند. به راحتی با دیگران رابطه برقرار می کنند احساسات و واکنش های مردم را به خوبی پیش بینی کرده و به آن جهت می دهند و مشاجرات را حل وفصل می کنند.آن ها از آن دسته افراد هستند که دوست دارند با آ نها باشند چون رفتارشان دلگرم کننده و روحیه بخش است و خلاصه ((مهره مار)) دارند.

  اما اگر این مهارت های اجتماعی به کمک درک هوشمندانه ای از احساسات و نیازهای حقیقی شخص متعادل نشوند آن گاه ممکن است به موقعیت های اجتماعی توخالی و بی ثباتی منجر گردند. این اظهار نظر کربوط به مارک اسنایدر روانشناس دانشگاه مینه سوتا است که در مورد افرادی تحقیق کرده است که مهارت های اجتماعی شان آن ها را به بوقلمون صفتان اجتماعی کسانی هستند که هر کاری را برای مورد توجه واقع شدن انجام می دهند. اسنایدر می گوید((نشانه ی کار را برای مورد توجه واقع شدن انجام می دهند.)) 

  اسنایدر می گوید(( نشانه ی کسی به بوقلمون صفتی دچار شده این است که وی از انتظار اجتماعی خیلی محبوب و دوست داشتنی است ولی روابط خصوصی پایدار و ارضاکننده ای ندارد. به هر حال روش صحیح آن است که مهارت های اجتماعی اجتماعی را با صداقت کامل مورد استفاده قرار دهیم.

  بوقلمون صفتان اجتماعی اگر لازم باشد برای پسند مردم یک چیز می گویند اما چیز دیگری را انجام می دهند. آن ها به راحتی با این تضاد که میان چهره های اجتماعی و چهره فردی و خصوصصی شان وجود دارد کنار آمده و زندگی می کنند. چنین افرادی که به جای آن که به سادگی احساس واقعی خود را بروز دهند همواره در جستجوی نشانه ای هستند تا بفهمند دیگران چه انتظاری از آنها دارند.آن ها از قابلیت های اجتماعی خود استفاده کرده و اعمال خود را با موقعیت های متمایز تنظیم می کنند و در هر جمعی به رنگ خاصی در می آیند تا مورد توجه و پسند دیگران قرار بگیرند.

  اما از طرف دیگر نوع دیگری  از خویشتن نگری وجود دارد که بوقلمون صفتان اجتماعی- افرادی بدون هدفی که فقط سعی دارند دیگران را تحت تاثیر قرار دهند - را از کسانی که مهارت های اجتماعی خود را با خلوص نیت به کار می برند متمایز می کنند و این همانا صادق بودن با خویشتن است زیرا باعث می شود اعمال و رفتار شخص بدون در نظر گرفتن پیامدهای اجتماعی با عمیق ترین احساسات و عواطف وی هماهنگ گردد.

  این صداقت عاطفی به طور آگاهانه راه را بر هر نوع فریب و نیرنگ می بندد- اقدام شجاعانه ای که بوقلمون صفتان اجتماعی هرگز جرات انجام آن را ندارند.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : اجتماعی ,دیگران ,خیلی ,احساسات ,افراد ,بوقلمون ,بوقلمون صفتان ,صفتان اجتماعی ,مورد توجه ,گونه افراد ,برای مورد ,بوقلمون صفتان اجتماعی ,
  ایا شما هوش اجتماعی داریییید؟؟

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 1 مهر 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر